Calendarul curselor de alergare 2027: maratoane, semimaratoane, 10 km și trail
Toate cursele 2027, lună de lună, cu date, distanțe și înscrieri — și planul de antrenament care te duce acolo
Creează-mi planul 2027Înscrierile pentru 2027 se deschid toamna, iar marile curse se umplu cu luni înainte. Această pagină adună cursele de alergare 2027 înregistrate pe RunRun — maratoane, semimaratoane, 10 km, trail și ultra — ordonate lună de lună și actualizate automat pe măsură ce organizatorii confirmă datele. Alege cursa ta și lasă RunRun să construiască planul de antrenament care te duce la start.
22613 curse de alergare în 2027
Tot calendarul →Selecție mondială: avem încă puține curse din țara ta în baza noastră.
Marile curse ale anului 2027
21 mar.
Cursa El Corte Inglés Barcelona
📍 Barcelona
Pregătește-te pentru această cursă →
21 mar.
Stramilano Half Marathon
📍 Milan
Pregătește-te pentru această cursă →
4 apr.
ASICS Marathon de Paris
📍 Paris
42.195 km
Pregătește-te pentru această cursă →
25 apr.
Marathon de Londres
📍 Londres
42.2 km
Pregătește-te pentru această cursă →
25 apr.
London Marathon
📍 London
Pregătește-te pentru această cursă →
15 mai
Göteborgsvarvet Half Marathon
📍 Gothenburg
Pregătește-te pentru această cursă →
4 iul.
AJC Peachtree Road Race
📍 Atlanta
10 km
Pregătește-te pentru această cursă →
12 sept.
Great North Run
📍 Newcastle
Pregătește-te pentru această cursă →
19 sept.
Dam tot Damloop
📍 Zaandam
Pregătește-te pentru această cursă →
26 sept.
Generali Berlin Marathon
📍 Berlin
42.2 km · 5 km
Pregătește-te pentru această cursă →
10 oct.
Marathon de Chicago
📍 Chicago
42.2 km
Pregătește-te pentru această cursă →
7 nov.
Marathon de New York
📍 New York
42.2 km
Pregătește-te pentru această cursă →
Lună de lună
Ianuarie 2027 864 curse
- 1 ian.Brazen New Year Runs📍 Castro Valley5.2 km · 10.3 km · 21.1 km
- 1 ian.Just Survive 125📍 Hobe Sound200 km
- 7 ian.Marathon International de World Disney📍 Bay Lake42.2 km · 21.1 km · 10 km · 5 km
- 9 ian.HOKA ONE ONE Bandera Endurance Trail Run📍 Bandera99.5 km · 50.4 km · 25 km
- 10 ian.Egmond Halve Marathon📍 Egmond aan Zee
- 10 ian.Prom’Classic 10K Nice📍 Nice10 km
- 10 ian.Prom'classic📍 Nice10 km · 10 km
- 17 ian.Marathon de Houston📍 Houston42.2 km · 21.1 km · 5 km
- 24 ian.10K de Montmartre (AG2R La Mondiale)📍 Paris10 km
- 31 ian.Marathon de Miami📍 Miami42.2 km · 21.1 km · 5 km
Februarie 2027 1172 curse
- 1 feb.Toulouse Onco Run📍 Toulouse10 km · 5 km
- 6 feb.Rocky Raccoon 100📍 Huntsville1.6 km · 100 km · 160.9 km
- 7 feb.10 km des Champs-Elysées📍 Paris10 km
- 7 feb.10 km des Champs-Élysées FULFIL📍 Paris10 km
- 13 feb.Black Canyon Ultras📍 Mayer99.9 km · 60.2 km
- 14 feb.Marathon d'Austin📍 Austin42 km · 21 km · 5 km
- 20 feb.Semi-Marathon de Las Vegas📍 Las Vegas21.1 km · 10 km · 5 km
- 21 feb.Zurich Maratón de Sevilla📍 Sevilla
- 22 feb.Trail de la Sainte Baume📍 Cuges-les-Pins45 km · 29.5 km · 16.4 km · 15 km
- 28 feb.Bologna Marathon📍 Bologna
Martie 2027 1601 curse
- 7 mar.HOKA Semi de Paris📍 Paris21.1 km
- 7 mar.CPC Loop Den Haag📍 The Hague
- 7 mar.Marathon de Los Angeles 📍 Los Angeles42.2 km · 22.0 km · 5 km
- 7 mar.RomaOstia Half Marathon📍 Rome
- 20 mar.Ecotrail Paris📍 Paris122.2 km · 84 km · 47.5 km · 35 km
- 21 mar.Cursa El Corte Inglés Barcelona📍 Barcelona
- 21 mar.Stramilano Half Marathon📍 Milan
- 21 mar.United Airlines NYC Half📍 New York21.1 km
- 21 mar.Shamrock Marathon📍 Virginia Beach42.2 km · 21.1 km · 8 km
- 21 mar.Acea Run Rome The Marathon📍 Rome
Aprilie 2027 1957 curse
- 3 apr.Cooper River Bridge Run📍 Charleston10 km
- 4 apr.ASICS Marathon de Paris📍 Paris42.195 km
- 4 apr.Generali Berlin Half Marathon📍 Berlin
- 18 apr.Manchester Marathon📍 Manchester
- 18 apr.Haspa Marathon Hamburg📍 Hamburg
- 19 apr.Boston Marathon📍 Boston42.2 km
- 25 apr.Marathon de Londres📍 Londres42.2 km
- 25 apr.London Marathon📍 London
- 25 apr.Rock 'n' Roll Madrid Marathon📍 Madrid
- 25 apr.Oklahoma City Memorial Marathon📍 Oklahoma City42.2 km · 21.1 km · 5 km
Mai 2027 3335 curse
- 2 maiFlying Pig Marathon📍 Cincinnati42.2 km · 21.1 km · 10 km · 5 km
- 2 maiBroad Street Run📍 Philadelphia16.1 km
- 2 maiLilac Bloomsday Run📍 Spokane12 km
- 2 maiPittsburgh Marathon📍 Pittsburgh42.2 km · 21.1 km · 5 km
- 8 maiOneAmerica 500 Festival Mini-Marathon📍 Indianapolis21.1 km · 5 km
- 15 maiGöteborgsvarvet Half Marathon📍 Gothenburg
- 15 maiRBC Brooklyn Half📍 Brooklyn21.1 km
- 23 maiGreat Manchester Run📍 Manchester21.1 km · 10 km
- 30 mai20 km de Bruxelles📍 Brussels
- 31 maiBolder Boulder📍 Boulder10 km
Iunie 2027 3359 curse
- 5 iun.La Transju'Trails📍 Les Rousses82 km · 82 km · 62 km · 42 km
- 6 iun.Adidas 10K Paris📍 Paris10 km
- 6 iun.Course des Héros - Paris📍 Saint-Cloud10 km · 5 km · 1 km
- 6 iun.Cork City Marathon📍 Cork
- 13 iun.Odysséa Dijon📍 Dijon1000 m · 5 km · 10 km
- 19 iun.Grandma's Marathon📍 Duluth42.2 km · 21.1 km · 5 km
- 20 iun.Marathon du Golfe du Morbihan Vannes📍 Vannes
- 23 iun.L'Ultra Marin — Raid Golfe du Morbihan📍 Vannes
- 25 iun.Marathon du Mont Blanc📍 Chamonix-Mont-Blanc21 km
- 25 iun.Lavaredo Ultra Trail📍 Cortina d'Ampezzo
Iulie 2027 2805 curse
- 1 iul.Ultra Trail Cordillera Blanca📍 Huaraz5 km · 12 km · 25 km · 50 km
- 1 iul.Québec Mega Trail📍 Saint-Ferréol-les-Neiges1 km · 6 km · 15 km · 25 km
- 1 iul.Bluffton Independence Day 5K📍 Bluffton5 km · 400 m
- 1 iul.Firecracker Classic Road Race📍 Barnstable5 km · 600 m
- 4 iul.AJC Peachtree Road Race📍 Atlanta10 km
- 9 iul.Restonica Trail by UTMB®📍 Corte110 km · 110 km · 66.8 km · 33 km
- 9 iul.Hardrock 100📍 Silverton160.9 km
- 17 iul.Vermont 100📍 West Windsor160.9 km · 100 km
- 24 iul.La 6000 D📍 Aime
- 25 iul.San Francisco Marathon📍 San Francisco42.2 km · 21.1 km · 10 km · 5 km
August 2027 2212 curse
- 1 aug.5 km et 10 km d'Hirel📍 Hirel5 km · 10 km
- 1 aug.La Christolaise📍 Saint-Christophe-en-Oisans12 km
- 1 aug.La Gévaudane📍 Saugues8 km · 14 km
- 1 aug.Semi du Pays de Saint Gilles📍 Saint-Gilles-Croix-de-Vie5 km · 10 km · 21.1 km
- 15 aug.Midnattsloppet Stockholm📍 Stockholm21 km · 10 km · 5 km
- 21 aug.Helsinki City Marathon📍 Helsinki
- 21 aug.Leadville Trail 100 Run📍 Leadville160.9 km
- 23 aug.UTMB — Ultra-Trail du Mont-Blanc📍 Chamonix
- 23 aug.UTMB®📍 Chamonix-Mont-Blanc300 km · 176 km · 148 km · 101 km
- 29 aug.Marathon de Sydney📍 Sydney42.2 km
Septembrie 2027 3177 curse
- 5 sept.The Big Half London📍 London
- 5 sept.Marathon de Lille — Run In Lille📍 Lille
- 11 sept.Stockholm Half Marathon📍 Stockholm
- 12 sept.Great North Run📍 Newcastle
- 12 sept.La Parisienne📍 Paris
- 12 sept.CPH Half Marathon📍 Copenhagen
- 18 sept.Oslo Maraton📍 Oslo
- 19 sept.Dam tot Damloop📍 Zaandam
- 26 sept.Generali Berlin Marathon📍 Berlin42.2 km · 5 km
- 26 sept.PZU Warsaw Marathon📍 Warsaw
Octombrie 2027 2108 curse
- 3 oct.Run in Lyon by Harmonie Mutuelle📍 Lyon42.195 km · 21.097 km · 10 km · 5 km
- 3 oct.Run In Lyon📍 Lyon
- 3 oct.Cardiff Half Marathon📍 Cardiff
- 3 oct.Cologne Marathon📍 Cologne42.2 km · 42.2 km · 21.1 km
- 10 oct.Marathon de Chicago📍 Chicago42.2 km
- 10 oct.Army Ten-Miler📍 Washington16.1 km
- 10 oct.Harmonie Mutuelle 20 km de Paris📍 Paris
- 16 oct.Medtronic Twin Cities Marathon📍 Saint Paul42.2 km · 21.1 km · 16 km · 10 km
- 16 oct.Marathon de Détroit📍 Détroit42.2 km · 42.2 km · 21.1 km · 21.1 km
- 17 oct.TCS Amsterdam Marathon📍 Amsterdam42.2 km · 21.1 km · 7.5 km
Noiembrie 2027 17 curse
- 6 nov.3 State Marathon - 26.2 - 13.1 - 10K - 5K📍 Mesquite26.2 mi · 13.1 mi · 6.2 mi · 3.1 mi
- 7 nov.Marathon de New York📍 New York42.2 km
- 7 nov.Marathon des Alpes-Maritimes Nice-Cannes📍 Nice
- 7 nov.NÉPAL BHOUTAN TRAIL ADVENTURE📍 Dhampus153 km
- 13 nov.Salute to Service Run - NE📍 Bellevue13.1 mi · 10 km · 5 km
- 14 nov.Semi-Marathon de Boulogne-Billancourt📍 Boulogne-Billancourt
- 14 nov.Ultra AFRICA Race📍 Mozambique220 km
- 20 nov.Marathon International du Beaujolais📍 Villefranche-sur-Saône
- 27 nov.Asics SaintéLyon📍 Saint-Étienne
- 28 nov.Marathon de La Rochelle Serge-Vigot📍 La Rochelle
Decembrie 2027 6 curse
- 3 dec.Sahara Algeria Treg📍 Djanet222 km
- 4 dec.Ultra X 110 Rwanda📍 District de Musanze110 km · 50 km
- 4 dec.Ultra X Rwanda📍 Kigali110 km · 50 km
- 12 dec.No Finish Line Paris📍 Paris
- 19 dec.Corrida de Noël Issy📍 Issy-les-Moulineaux
- 19 dec.St. Pete Marathon📍 St. Petersburg42.2 km
De ce să alegi RunRun?
Toate cursele 2027, lună de lună
Peste 8 000 de curse din lume au deja dată pentru 2027. Lista se actualizează singură când o dată este confirmată.
Pe distanțe
Maraton, semimaraton, 10 km, trail, ultra: compară datele din aceeași familie și găsește cursa potrivită obiectivului tău.
De la cursă la planul de antrenament
Adaugă cursa ca obiectiv pe RunRun: planul se construiește în jurul datei, nivelului și timpului tău, apoi se adaptează săptămână de săptămână.
Gratuit, fără card
Calendarul, paginile curselor și planul de antrenament sunt gratuite. Creează-ți contul într-un minut și începe sezonul 2027.
Marile date ale sezonului 2027
Primăvara 2027 (aprilie - iunie)
Sezonul de vârf al curselor de șosea și primele curse montane.
- •Bucharest International Half-Marathon & 10K — 25 aprilie 2027
- •OMV Petrom Semimaratonul București — 8 mai 2027
- •Transylvania 100 (Bran) — 29 mai 2027
- •Sinaia Mountain Run — 26 iunie 2027
Vara 2027 (iulie - august)
Carpații și ultramaratoanele.
- •Carpathia Trails (Fundata) — 3 iulie 2027
- •Bucovina Ultra Rocks — 24 iulie 2027
- •Ultra Race Romania — 3 august 2027
Toamna 2027 (septembrie - decembrie)
Marile maratoane de toamnă — date de confirmat, actualizate automat mai sus.
- •Maratonul București — octombrie 2027
- •Maratonul Berlin — septembrie 2027
Iarna 2027-2028
Cursele de sărbători și primele obiective ale sezonului următor.
- •Cursele de Crăciun și de Revelion — decembrie 2027
Cum îți alegi cursa 2027
Întâi obiectivul, apoi data
Un prim maraton se pregătește în 16 săptămâni, un semimaraton în 12, un 10 km în 8. Numără înapoi de la cursă ca să știi când începe planul.
Înscrie-te devreme la cursele mari
Semimaratonul și Maratonul București se umplu cu luni înainte. Paginile RunRun arată deschiderea înscrierilor.
O cursă de verificare cu 6-8 săptămâni înainte
Un 10 km înaintea semimaratonului, un semimaraton înaintea maratonului: validează ritmul și dă încredere.
Verifică traseul și vremea
Un record se aleargă pe traseu plat, primăvara sau toamna. Un trail se alege după diferența de nivel.
landing.faq
Când se deschid înscrierile la marile curse 2027?
Cum este construit acest calendar?
Când încep antrenamentul pentru o cursă de primăvară 2027?
Calendarul și planul sunt gratuite?
Cursa ta din 2027 te așteaptă
Alege-o din calendar, seteaz-o ca obiectiv și RunRun îți generează planul de antrenament personalizat — gratuit, fără card.
Creează-mi planul 2027